Lokalbefolkningen i Moria er splittet i synet på hvordan den spente situasjonen mellom flyktninger, politi og lokale innbyggere kan løses. En liten lokal høyreekstrem gruppe har oppført seg truende mot ulike hjelpeorganisasjoner, deriblant Dråpen i Havet, som de mener er med på å opprettholde tilfanget av nye flyktninger til Hellas. Disse truslene vil vi rapportere til politiet i Mytilini.
Alt står bra til med våre frivillige og koordinatorer, men av hensyn til dem og ikke minst flyktningene som benytter seg av våre tilbud, har vi av sikkerhetsmessige grunner valgt å holde Drop sentrene stengt inntil videre.
Lokale myndigheter har i dag valgt å holde skolen i Moria landsby stengt.
Dråpen i Havet følger opp med mere informasjon etter hvert, men kontakt oss gjerne på post@drapenihavet.no hvis du har noen spørsmål.
Oppdatering 14.02.2020:
Våre aktiviteter på Lesvos:
Vi holder fortsatt våre sentre i Moria landsby stengt, på grunn av den vedvarende anspente situasjonen. I samarbeid med andre organisasjoner har vi imidlertid startet flere aktiviteter i hovedstaden Mytilíni og vi søker etter andre potensielle prosjekter. Våre aktiviteter i Moria flyktningleir fortsetter som normalt